Growatt Inverter SPF 6000 ES+
1.928,83 AED
★★★★★ ★★★★★
4.8 (8 reviews)
Weight11,6 kg
Dimensions29,5 × 47 × 13 cm
BrandGrowatt
This product exceeds 10kg. To place an order, please contact us:
- Phone: +971 58 511 8662
- Email: contact@ecosolaris.ae
5 People watching this product now!
SKU: SPF 6000 ES+ Categories: , Tags: , ,
Description
We will discuss some of the key aspects of this inverter.
1. Power Output
The SPF6000ES Plus has a maximum AC output power of, 6000W, which makes it suitable for medium to large-scale installations. It ensures high system efficiency, which results in increased energy harvest from solar panels.
2. Multiple MPPT
3. Wi-Fi and Monitoring Options
4. Battery Ready
5. Wide Voltage Range
6. Safety Features
7. Compact and Sleek Design
SpecificationInformation
ModelGrowatt SPF6000ES Plus
Max. PV Input Power.8000 W
Max. PV Input Voltage.600 V
Rated Power6000 VA / 6000 W
Nominal Voltage230 V
AC Input Range160 V — 280 V
AC Frequency Range50 Hz / 60 Hz
Max. Efficiency98.3%
MPPT Efficiency99.5%
Battery Voltage Range200 V — 500 V (adjustable)
Battery TypeLithium-ion (Li-ion) or Lead Acid (Pb)
Battery ChargingSupport for various charging modes
Operating Temperature-25 °C to 60 °C
CommunicationRS232, RS485, USB, Wi-Fi, GPRS (optional)
DisplayLCD Display with information and operation buttons
Dimensions (WxHxD)295 mm x 470 mm x 130 mm